GMJ--TR Hakkında / About GMJ--TR

GMJ--TR Hakkında

Global Media Journal--Turkish Edition internet ortamında yayınlanan akademik hakemli erişime açık uluslararası dergiler ağının bir parçasıdır ve 14 ülkede değişik dillerde kendi dergilerini yayınlamaktadır. Yeditepe Üniversitesi’ne bağlı olarak internet ortamında yılda iki kez, bahar ve güz dönemlerinde yayınlanan Global Media Journal--Turkish Edition dünyanın farklı bölgelerinden akademisyenlerin iletişim alanındaki Türkçe ya da İngilizce yazılmış bilimsel çalışmalarını içeren erişime açık hakemli bir dergidir. Makalenin kabulü ya da yayınlanması için yazarlardan herhangi bir ücret istenmemektedir.

Derginin amacı bu alandaki akademisyenler arasında bir network oluşturmak ve çalışmalarından birbirlerini haberdar etmektir. Nitekim 2010'da yayınlandığı ilk günden bu yana birçok akademisyen, araştırmacı ve iletişimle ilgili kurumun ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Global Media Journal TR'de özellikle medya ve kültür, küresel medya, kültürlerarası iletişim, tüketici kültürü, demokratik yönetimlerde medyanın rolü, küresel adalet, propaganda, haberlerin ticarileşmesi, yeni medya teknolojileri, bölgesel medya ve medyaya ilişkin düzenlemeler gibi çok çeşitli konularda yapılan çalışmalar yer almaktadır. Makalelerin tüm hakları dergiye ya da yayıncıya devredilir. Üniversite araştırmacıların makalelerinin ikinci kopyasını saklama hakkına sahiptir.

Erişime açık akademik bir dergi olarak GMJ--TR'nin içerdiği tüm makalelere kullanıcılar ücret ödemeksizin erişebilirler, makaleleri yayıncıdan ya da yazardan izin almaksızın okuyabilir, indirebilir, dağıtabilir ve basabilirler; bu Budapest Open Access Initiative (BOAI) açık erişim tanımı gereğidir.

Her ne kadar yazarlar tarafından makalelerin yayın ve izin hakkı GMJ--TR'ye devredilmiş olsa da yazar sorumlu editörden makalesini başka bir dergide yayınlatmak üzere izin isteyebilir.

GMJ--TR’de yayınlanan makalelerdeki ve kısa özetlerdeki görüş ve düşüncelerden makalelerin yazarları sorumludur; editörler, Yayın Kurulu, Danışma Kurulu ve Yeditepe Üniversitesi hiçbir şekilde sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz.


About GMJ--TR

Global Media Journal--Turkish Edition is part of network of online open-access peer-reviewed academic journal journals. International editions of GMJ are published nationally in different languages. As for Global Media Journal--Turkish Edition, it is an online open-access refereed journal affiliated with Yeditepe University in İstanbul, Turkey. It is published twice a year (in the spring and fall) and includes peer-reviewed academic articles in Turkish or English. No article submission fees or publishing fees are charged to authors.

Global Media Journal--Turkish Edition aims to establish a global network of scholars in the field and to keep them informed about each other's research. Indeed, since 2010, when it was first published, it has managed to attract the attention of many scholars, researchers, and corporations with an interest in the field of communication.

The journal welcomes original research submissions in the field of communication from all over the world. Submissions may focus on subjects such as information and communication technologies, advertising, public relations, political communication, media concentration, media and culture, global media, intercultural communication, consumer culture, the role of media in democratic societies, global justice, propaganda, the commercialization of news, local media, and media regulations. The copyright and publishing rights for articles are transferred to the journal/publisher. The university could preserve second copies of its researchers' articles in the institutional repository.

As it is an open-access academic journal, GMJ--TR's content is all available without charge to the user or his/her institution. Users are allowed to read, download, copy, distribute, print, search, or link to any article's full text or use it for any other lawful purpose without asking for prior permission from the publisher or the author. This is in accordance with the BOAI definition of "open access."

Although GMJ--TR retains copyright and contributing authors grant it permission to reprint their published papers and review articles, the authors may request permission from the Editor-in-Chief to republish their manuscripts in other publication outlets.

The Editor-in-Chief, Editors, Editorial Board, Advisory Board, and Yeditepe University do not necessarily endorse the views expressed in GMJ--TR.

GMJ--TR is listed, abstracted, and indexed in EBSCO, Index Copernicus, Asos, ProQuest, Open J-Gate, and IMCR.